Used 2014 Livin Lite CampLite CL13RDB Travel Trailer
Aluminum Frame! Lightweight AND Spacious!
Enjoy camping in this LivinLite Camplite trailer model CL13RDB. This unit offers seating and sleeping space, plus a convenient wet bath, and more!
Step inside and find a sofa/bed to your right. On your left is a two burner cook-top and single sink making it easy to cook up light meals and snacks.
A wet bath is centered along the rear road side wall and features a toilet and shower.
The rear offers a large u-shaped dinette bed, and you can add the optional tip out bunk in the rear for extra sleeping for two more guests. This will allow this unit to sleep six total, or four and not have to convert the dinette, plus so much more!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 24T9527B
| Sleeps | 6 |
| Length | 16 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 9 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 180 lbs |
| GVWR | 3000 lbs |
| Dry Weight | 2250 lbs |
| Cargo Capacity | 750 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 14 gals |
| Tire Size | 13" |
| VIN | 56D120E17E1001956 |
CampLite CL13RDB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


