Used 2014 Lance 825 Truck Camper
* GET OUT AND GO CAMPING *
2014 Lance 825 Highlights:
~OPTIONS LISTED BY MANUFACTURER,ACTUAL OPTIONS MAY VARY~
The Lance 825 is one of the most popular short bed truck campers in the Lance series. This small wonder is big on fun featuring a queen cab over bed, convertible dinette, and spacious wet bath!
Step inside the rear entry door and find a convenient wet bath to your right including shower and toilet.
There is a large u-shaped dinette that is comfortable at mealtime, and also can be converted to additional sleeping space at night.
On the left inside the door you will find a large wardrobe for storage, a kitchen sink, counter space, two burner stove top, and refrigerator. You can also add an optional microwave oven for cooking convenience.
Step up to the queen cabover bed with storage overhead on the right side. You can even choose to add an overhead cabinet bunk above the dinette, and a 19" 12 volt TV.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 92043
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 5 |
| Ext Width | 7 ft 2 in |
| Ext Height | 7 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Dry Weight | 1726 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 11 gals |
| Black Water Capacity | 14 gals |
| Furnace BTU | 12000 btu |
| VIN | 170418 |
Lance 825 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


