Used 2014 Keystone RV Springdale 282BHSSR Travel Trailer
The is a perfect unit for a larger family or one that likes to travel with extra guests. This Keystone Springdale 282BHSSR features dual entry doors, a set of double bed bunks, a large slide out for added interior space, plus so much more!
Step inside the entrance furthest to the front and find an entertainment center with LCD TV straight ahead. There are curtains on either side of the unit that can be pulled to allow a bit more privacy in the front bedroom where you will enjoy sleeping on a queen size bed with nightstands, and bedside closets, plus an overhead cabinet too.
There is a slide out tri-fold sofa with overhead storage, and u-shaped dinette area perfect for mealtime, or just hanging out. Plus both can be made into additional sleeping space if needed at night.
The side opposite the slide features a double sink with counter space, a three burner range, refrigerator, and storage pantry. There are also overhead cabinets for dishes and things, plus lower cabinets and drawer space too.
The rear right corner features double bed bunks with a ladder making the top bed easy to reach. The left corner features a bath with private exterior entry door and includes a tub/shower, toilet and sink. The outdoor entry makes it easy to access when enjoying the outdoors. No running through the entire unit to get to the bathroom!
All this and more makes this Springdale 282BHSSR a great travel trailer choice!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# 39239A
Exterior Color: CREAM
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | CREAM |
| Hitch Weight | 715 lbs |
| Dry Weight | 7000 lbs |
| Cargo Capacity | 2515 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 74 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| VIN | 4YDT2822XE3101179 |
Springdale 282BHSSR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


