Used 2014 Keystone RV Residence 406FB Destination Trailer
Handyman Special!
Enjoy spending time in this Keystone Residence destination travel trailer model 406FB. This unit features triple slides, a front bedroom, and a bath and a half for added convenience.
Step inside the main patio doors and see ahead an entertainment center with optional fireplace below. To the right there is a side aisle bath with angled shower, toilet, sink, and linen cabinet. The bath also features dual entry doors for easy access from the hall or from within the master bedroom.
The bedroom features a slide-out queen size pillow top bed with overhead cabinets, a wardrobe opposite the bed, dresser, and desk with space for a TV.
Heading back out into the main living area you will notice a large slide-out air bed sofa with overhead cabinets and a free standing dinette slide-out. On the opposite side there is an 18 cu. ft refrigerator, three burner range with microwave oven, and double kitchen sink with overhead storage cabinets. Everything you need to create gourmet meals and snacks while away from home.
The rear features a second living area with air bed sofa slide including a hinged bunk above. There is an entertainment center across the room and a convenient half bath with private entry also. This is the perfect space for extra family and friends.
The detachable hitch up front allows you to landscape around this Residence unit and make it a more permanent looking home away from home!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $7,602
Sale Price: $10,393
Stock# 26891RB
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 8 ft |
| Hitch Weight | 1225 lbs |
| Dry Weight | 11832 lbs |
| Cargo Capacity | 1168 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 102 gals |
| Black Water Capacity | 68 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| VIN | 4YDT40622E3160068 |
Residence 406FB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


