Used 2014 Keystone RV Raptor M-4014 LEV Toy Hauler Fifth Wheel
This Raptor toy hauler fifth wheel 4014LEV will have you playing hard, relaxing well, and enjoying each adventure you find yourself on! The interior is identical to model 384PK and it also has a 14' garage. The only difference is that is has a rear ramp door rather than the side ramp, and model 4014LEV also features a twin loft above the garage.
Easily load and unload into the 14' garage space. Inside you will find dual opposing sofas with an electric bed above that stores neatly at the ceiling when not in use. There is a flip up counter along the side opposite the man door, and there is an LCD TV, plus washer and dryer prep for added convenience. You will find glass sliding doors that lead into an open interior room.
Inside the main living and kitchen area find a slide-out 97" sofa with recliners and overhead storage to your right coming in from the garage which includes a dinette table for mealtime. There is a convenient island in the center for more counter space with trash can storage, and it is also the location of a double kitchen sink.
On the opposite side there is a walk-in pantry for dry and canned good storage. You will also find a slide-out three burner range, counter space, and a 12 cu. ft. refrigerator.
A centrally located entertainment center can be seen from just about anywhere in the room.
Two sets of steps lead up to the front bedroom and complete bath. Just inside the main entry door take the steps up to a bath featuring an angled shower, toilet with overhead storage, and vanity with vessel sink.
The second set of steps lead to a private bedroom with slide-out wardrobe, 32" TV and vanity. There is also a king size bed with overhead storage, plus nightstands and more!
Outside find two electric awnings over each man door that will give you a little protection and some outdoor space to enjoy. The dual 30 gallon fuel tanks will allow you to play hard all weekend long!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# K273A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 7 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 3670 lbs |
| Dry Weight | 14830 lbs |
| Cargo Capacity | 3670 lbs |
| Fresh Water Capacity | 110 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| VIN | 4YDF40132DF801116 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


