Used 2014 Keystone RV Montana 3610 RL Fifth Wheel
Island Kitchen! Large Shower!
Pet odor.
Enjoy camping with the whole family in this Montana 3610RL fifth wheel by Keystone RV. This unit features a rear living layout, triple slides, and a convenient kitchen island, plus optional fireplace if you choose!
Step inside and be greeted by a wide open combined living room and kitchen with dual opposing slides. There is a dinette for mealtime and theater seating for two just to the left of the entry door. The entire slide features overhead storage also.
The rear hide-a-bed sofa features more seating to enjoy the nearby entertainment center, and also to provide more sleeping space if needed at night. Again, overhead cabinets provide ample storage all across the back.
The entertainment center with flat panel TV is located in the opposite slide and you can choose to add the optional fireplace. The slide continues with counter space, a three burner range, refrigerator, and pantry. You will have no trouble creating family favorite meals and snacks in this Montana kitchen. There is also a handy island for added prep space and a double sink for easy cleanup. Along the side interior wall there is a hutch and pantry for storage, plus a closet that has been prepped for a washer and dryer.
Head up the steps to the right of the entry door and find a complete bath on your left. The bath features a toilet, sink, and 48" x 30" shower, plus linen storage.
The front private bedroom features a quiet retreat and provides a queen bed slide, or optional king. The bed has ample storage beneath it. The front wall wardrobe features sliding doors and a hamper inside. There is also a bank of drawers opposite the bed with overhead cabinets on either side plus an HD TV overhead, and so much more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $10,986
Sale Price: $13,883
Stock# E4701753
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Hitch Weight | 2790 lbs |
| Dry Weight | 12480 lbs |
| Cargo Capacity | 3520 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 93 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| VIN | 4YDF36120E4701753 |
Montana 3610 RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


