Used 2014 Keystone RV Laredo Super Lite 293SBH Fifth Wheel
The perfect Keystone Laredo Super Lite choice for a larger family is this fifth wheel model 293SBH. It features bunk beds for the kids, a convenient bath and a half, along with plenty of space and sleeping for 7!
Step inside and take the steps up to a side aisle bath featuring a tub/shower, toilet and sink. Continue down the hall to the private front bedroom where you will find a comfy queen size bed, a slide-out wardrobe for clothes, two additional bedside wardrobes, and an overhead cabinet too.
Back in the main combined kitchen and living space there is a slide-out tri-fold sofa sleeper and booth dinette. The tri-fold sleeper features overhead cabinets. An entertainment center is nearby and can easily be seen by any seating in the room.
The kitchen features all the amenities you need providing you with a refrigerator for perishables, a three burner range, and a double kitchen sink making cleanup a cinch. There are overhead cabinets and more storage below. Plus a pantry can be found just outside the bunkhouse door.
Enter the rear bunk room and see a spacious floor area for hanging out. There are slide-out 38" x 74" bunks and a corner closet for storage. A half-bath is located just off the bunk room and features a toilet, sink, and linen cabinet, and so much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# IGSN-10141511
| Sleeps | 7 |
| Slides | 3 |
| Length | 33 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 4 in |
| Hitch Weight | 1650 lbs |
| Dry Weight | 8165 lbs |
| Cargo Capacity | 1835 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Laredo Super Lite 293SBH Reviews
-
Private Bunk Area
2016 Laredo Super Lite 293SBH
What I liked most: Sturdy aluminum steps leading into the RV. Private bunk area in the rear with its own half bath access. Raised panels on all interior access doors. Bathroom has nice cabinets and counters. Good amount of storage in master bedroom with wardrobe style dresser.
What I'd improve: Back wall in the dining area is all shelves and with the lack of cabinets that should really be cabinet area. Have separate reading lights in master bedroom.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


