Used 2014 Keystone RV Hideout 27DBS Travel Trailer
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
You Save: $3,480
Sale Price: $14,995
Stock# 18484
| Length | 31 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| GVWR | 7865 lbs |
| Dry Weight | 6505 lbs |
| Cargo Capacity | 1360 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4YDT27D28E7203970 |
Hideout 27DBS Reviews
-
Excellent small family RV
2016 Hideout 27DBS
What I liked most: Entertainment center looks great with its rounded edges and two glass cabinets up top and two glass two cabinets below. The booth in this one looks a bit larger like it can hold an extra person or two. The bunk beds are comfy and have storage nearby.
What I'd improve: The bedroom seems cramped to me11 years ago | Nate T. from Midland, MI -
Lots of Room for Kids
2016 Hideout 27DBS
What I liked most: Layout feels very open in the kitchen dining living area with plenty of room for the little ones to play.
What I'd improve: Add electrical and digital recharge area to each bunk level.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


