Used 2014 Keystone RV Hideout 21THWE Travel Trailer
This Hideout travel trailer model 21THWE has an awesome front deck platform with 1,000 lb. capacity to take along a few of your fun toys while camping. Use the ramps to make loading and unloading a cinch. The deck measures 8'3" in length from hitch to camper, and just under 8' in width.
On the inside of this unit you will find a queen bed with storage cabinet nearby and additional overhead space along the entire front wall to the right of the entry. A curtain can be pulled at night for a bit more privacy.
To the left of the entrance there is a u-shaped dinette and wardrobe before the rear corner double bed with single bunk above. The bed flips up for storage underneath inside, along with an exterior oversized storage door beneath it all. You can also add an optional TV for the bunk area.
The right rear corner offers a convenient private tub/shower and toilet. The sink is separate just outside the bathroom door.
The kitchen area across from the dinette allows you to easily create meals and snacks while you are on the go. Enjoy a handy refrigerator, three burner range, and double kitchen sink, plus a side counter extension, and so much more!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# UT3411
| Sleeps | 6 |
| Length | 34 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 590 lbs |
| Dry Weight | 5490 lbs |
| Cargo Capacity | 3000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
Hideout 21THWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


