Used 2014 Keystone RV Energy 280LSAB Toy Hauler Travel Trailer
This Keystone Energy toy hauler travel trailer 280LSABWE is ready to take your camping up a notch!
Enter the rear ramp door easily with all of your toys and use the nine d-rings to tie everything down securely for the ride. Once you arrive at your destination and move the toys outside you will have much added living space with a flip down sofa, two barrel chairs, and the jackknife sofa with overhead queen bunk that stores up to the ceiling neatly when not in use.
There is plenty of overhead storage throughout for all of your gear, on both sides in the cargo area, and in the kitchen as well.
The kitchen provides everything you need to cook food all weekend long. There is a refrigerator, three burner range, and double kitchen sink.
Head toward the front to a bedroom that features a queen size bed and two wardrobes for your clothes. On the way you will pass a complete bath featuring a neo-angle shower, sink and toilet.
A 30 gallon fuel station outside will guarantee plenty of fun all weekend long.
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# U2443P
| Sleeps | 7 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1120 lbs |
| Dry Weight | 6970 lbs |
| Cargo Capacity | 3030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT28026EN830142 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


