Used 2014 Keystone RV Energy 245FBWE Toy Hauler Travel Trailer
View all Energy Floorplans
2014 245FBWE Features and Options
Keystone Energy Toy Hauler Travel Trailer w/Rear Ramp to Cargo Area w/Queen Bunk Beds, Flip Down Sofa w/Overhead Storage, Side Door, 2 Barrel Chairs w/Overhead, 3 Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, Refrigerator, Side Aisle Bath w/Neo-Angle Shower, Toilet & Sink, Wardrobe Slideout, Front Queen Bed w/Closets Both Sides and Private Bedroom Entry, 14' Awning, 30 Gallon Fuel Station and Much More!
What Our Customers Are Saying
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Curtis Trailers
Location: Portland, OR
Stock# 48119
Location: Portland, OR
Stock# 48119
Interior Color: Sedona Suede
Stock# 48119
Interior Color: Sedona Suede
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2014 245FBWE Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Interior Color | Sedona Suede |
| Hitch Weight | 1260 lbs |
| Dry Weight | 7474 lbs |
| Cargo Capacity | 2526 lbs |
| Fresh Water Capacity | 106 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT24528EN830001 |
For more information
Contact Us
Energy 245FBWE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


