Used 2014 Keystone RV Cougar X-Lite 33RBI Travel Trailer
This triple slide Cougar X-Lite bunkhouse travel trailer 33RBI features a spacious interior, a kitchen island, an outside kitchen, plus dual entry, and so much more!
Step inside and see for yourself how spacious the interior is with dual slides in the main living area alone. There is a slide out hide-a-bed sofa and booth dinette on one side and a slide out refrigerator and three burner range with overhead storage opposite just inside the main entry door to the left. A kitchen island nearby provides a large kitchen sink, and counter space on both sides for food prep and more.
There is an entertainment center nearby for your enjoyment and can be viewed easily from any seating in the space.
The bathroom features a tub/shower, toilet, sink, and a private entry door to the outside for added convenience.
Up front you have a sliding pocket door to a comfy queen bed with wardrobes on both sides of the bed. There is headboard storage, plus a laundry chute also.
The rear of model 33RBI features a bunkhouse space that the kids will enjoy. One side features a CUB couch with flip up bunk above, and the opposite side features a 3rd bunk with ladder, entertainment center, and drawers below.
There is also a convenient slide out exterior kitchen too!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# RA6074A
Interior Color: Vineyard, Bronze, Platinum
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Vineyard, Bronze, Platinum |
| Hitch Weight | 1065 lbs |
| Dry Weight | 7785 lbs |
| Cargo Capacity | 1715 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 56 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT33R2XEV504590 |
Cougar X-Lite 33RBI Reviews
-
Good Looks/Styling and I can pull this big boy with my F150!
2014 Cougar X-Lite 33RBI
What I liked most: The fact that I can tow this 37 ft camper is awesome. I thought it would be very noisy and thinly made but NO! Its good quality and has stylish looks. I am in the business and can own anything I want.
What I'd improve: I would make the hot water tank at least 12 gallons and the wastewater tank is only 28gals....so I find myself emptying out way to often.10 years ago | Albert Z. from Woodstock, GA
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


