Used 2014 Keystone RV Cougar X-Lite 25RKS Fifth Wheel
This Cougar X-Lite fifth wheel features a rear kitchen, a single slide, and more!
As you enter model 25RKS notice the kitchen conveniently located in the rear of the unit. There is a refrigerator just inside the door, plus enjoy a three burner range, double kitchen sink with windows to look out at the scenery that you chose. There is also a microwave oven, and plenty of cabinetry and drawer space for all of your dishes and things.
Move further inside where you will find a booth dinette slide that sits across from the hide-a-bed sofa with overhead cabinetry to provide ample seating and conversation area. The nearby entertainment center can easily be viewed from anywhere in the room. There is also a large storage pantry just before you head up to the front bedroom and bath.
Take the step up and see how much private space there is in the front master bedroom. Enjoy resting on the queen size bed with a nightstand and a wardrobe for storing all of your clothes.
The side aisle bath offers a neo-angled shower, toilet, and sink.
With this Cougar X-Lite you can easily enjoy all of your travels.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# UT111361
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 11 in |
| Hitch Weight | 1125 lbs |
| Dry Weight | 6376 lbs |
| Cargo Capacity | 3549 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 56 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDF25R29EV506911 |
Cougar X-Lite 25RKS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


