Used 2014 Keystone RV Cougar 330RBK Fifth Wheel
READY FOR FAMILY ADVENTURE? Come see this bunkhouse!
Pack up the kids and know you will surely enjoy traveling with this Keystone Cougar fifth wheel featuring a bunkhouse that the kids will want to claim, a spacious living area, and triple slides though out. There is even an outdoor kitchen for the chef in the family to enjoy!
Before checking out the inside of model 330RBK, take a peak at the outdoor kitchen which features a refrigerator, counter space and storage, a flip-out two burner stove top, and more.
On the inside notice the large slide opposite the door as you step inside. There is a booth dinette and hide-a-bed sofa with overhead cabinet for storage. A nearby entertainment center with a 40" LCD TV can easily be viewed for your enjoyment, and also provides storage both above and below. The handy coat closet is also convenient with floor to ceiling storage space.
In the kitchen you will have no trouble at all preparing and cooking up your family's favorite meals. There is a refrigerator, three burner range, a pantry for canned and dry good storage, plus a double kitchen sink, and overhead cabinets for dishes and things.
The rear bunk room offers a cub couch slide with flip-up bunk above on the right. On the left there is a 28" x 74" bunk with wardrobes on either side of a 19" TV.
To the right of the entry door take two steps up to a front bedroom and side aisle bath. The bath offers a neo-angle shower, toilet, sink, and linen cabinet that is part of the bedroom slide which also features a wardrobe. There is a queen size bed, a bedside wardrobe and nightstand, plus overhead storage, and so much more!
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 01837
Interior Color: Vineyard, Bronze, Platinum
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Interior Color | Vineyard, Bronze, Platinum |
| Hitch Weight | 2045 lbs |
| Dry Weight | 10065 lbs |
| Cargo Capacity | 2380 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDF33029E2501837 |
Cougar 330RBK Reviews
-
Show this off
2016 Cougar 330RBK
What I liked most: This particular RV is well with with multiple lights side the kitchen and main living area the bunkhouse the hallway and the bedroom. The kitchen also has lots of storage with more cabinets and drawers and than I can count.
What I'd improve: I wish the bed had a nightstand on both sides instead of just 111 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


