Used 2014 Keystone RV Cougar 301SAB Fifth Wheel
This Cougar fifth wheel 301SAB features triple slides, one and a half baths, and a bunkhouse that the kids will surely love!
Step inside and find yourself in a spacious Cougar kitchen and living area with booth dinette and hide-a-bed sofa slide out. There is an entertainment center nearby featuring a 40" LCD TV for your enjoyment.
The kitchen is on the opposite side and includes everything needed to prepare and cook food for your family easily. There is a refrigerator, three burner range, double kitchen sink, and overhead storage for dishes and things. Just off the dinette slide there is a pantry for more storage.
The rear bunkhouse features a great space for the kids to hang out. There is a cub couch slide with a 28" x 74" bunk above. There is also a TV/closet, plus a half bath just off the room with its own access to the outside. The bath includes a toilet, sink, and linen cabinet.
Back toward the front take two steps up to a front bath and master suite. The bath provides a neo-angle shower, toilet, sink, and access to a linen cabinet that is connected to the bedroom wardrobe slide.
The front bedroom features a queen bed with nightstand and wardrobe, plus overhead cabinets for storage, a slide out wardrobe, and so much more!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Stock# H6095A
Interior Color: Vineyard, Bronze, Platinum
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Interior Color | Vineyard, Bronze, Platinum |
| Hitch Weight | 1705 lbs |
| Dry Weight | 9220 lbs |
| Cargo Capacity | 2885 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 76 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDF30126E2504952 |
Cougar 301SAB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


