Used 2014 Keystone RV Bullet 230BHSWE Travel Trailer
Step inside this Bullet 230BHSWE travel trailer by Keystone RV and be pleasantly surprised by the space inside along with all the convenient features that make camping enjoyable.
As you enter model 230BHS you will see a front bedroom with queen bed to your right. There are dual wardrobes for clothes and things on both sides of the bed. Plus you will enjoy the convenient laundry chute and front pass-through storage compartment also.
There is an entertainment center center that separates the space from the living area and the bedroom. There are also curtains that can be pulled on either side to meet the entertainment center for more bedroom privacy. The entertainment center features upper and lower storage cabinets also.
The u-shaped dinette slide features plenty of space to comfortably eat inside, and there is also a pantry for storing dry goods nearby. Across from the slide there is a refrigerator, 3 burner range and large kitchen sink with overhead storage for your things.
In the rear of the unit you will find a set of bunks on the right with a wardrobe for storage. Next door on the left side there is a convenient full bath featuring a tub/shower, toilet, and vanity with sink, plus so much more!
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# 8751
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 530 lbs |
| Dry Weight | 4525 lbs |
| Cargo Capacity | 2475 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14C |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| VIN | 4YDT23024EX420723 |
Bullet 230BHSWE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


