Used 2014 Keystone RV Avalanche 331RE Fifth Wheel
This Keystone Avalanche fifth wheel features quad slides and a rear entertainment center, plus king size bed!
Step inside this luxury fifth wheel and imagine your next camping trip, WOW! The spaciousness makes you feel as though you are still at home. Just inside the door to the left there is a pantry. Next, a slide-out with a free standing dinette and two chairs.
The rear entertainment center features overhead and side cabinetry storage with decorative glass doors, a lift up television, and optional electric fireplace below.
A second living area slide features an l-shaped hide-a-bed sofa sleeper with overhead storage.
The kitchen is located in the center of the unit and features a slide-out refrigerator and three burner range with microwave oven above. There is a counter peninsula with double kitchen sink, and plenty of storage within the peninsula, overhead cabinets, and drawers.
Step up to a side aisle bath featuring a shower, toilet and sink with linen cabinet and two entry doors.
The door at the end of the hall takes you to a front luxurious private master suite with king bed slide, chest of drawers with overhead cabinet, master closet with mirrored doors, and washer/dryer prep with drawers and a TV above, plus so much more!
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# RV19525A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 38 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 11 in |
| Hitch Weight | 2505 lbs |
| Dry Weight | 12501 lbs |
| Cargo Capacity | 2999 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 85 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| VIN | 4YDF33027EE760258 |
Avalanche 331RE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


