Used 2014 Keystone RV Alpine 3010RE Fifth Wheel
Introducing the 2014 Keystone Alpine 3010RE
This rear entertainment Keystone Alpine fifth wheel 3010RE features triple slides, a king size bed, and a convenient kitchen island.
Step inside and see how open the combined kitchen and living area is with dual opposing slides. There is a free standing dinette with four chairs and a space for two additional lounge chairs in a slide to the left of the entry door.
The rear wall features a full entertainment center with overhead cabinets and base cabinet storage. Not to mention the huge LED TV!
On the opposite side you will find a sofa sleeper hide-a-bed, refrigerator, and three burner range slide-out. There is also a corner counter area off to the side with curio cabinets above. The kitchen island is where the double kitchen sink is located, and it provides a bit more counter space on either side.
Step up to the right just inside the entry door to a side aisle bath and front bedroom. The bath provides a toilet, sink and tub/shower. There are dual entry doors for both hall and bedroom access.
The front private bedroom provides a comfortable place to relax and rest up for the next days adventure. There is a king bed slide, chest of drawers opposite the bed, and front closet with sliding doors, washer and dryer closet with drawers, and so much more!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 62
Exterior Color: Standard, Malibu Sand, Arctic
Interior Color: Forest Floor, Churchill, Ivy L
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 8 in |
| Interior Color | Forest Floor, Churchill, Ivy L |
| Exterior Color | Standard, Malibu Sand, Arctic |
| Hitch Weight | 2445 lbs |
| Dry Weight | 11580 lbs |
| Cargo Capacity | 3420 lbs |
| Fresh Water Capacity | 66 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | ST235/80R16E |
| Furnace BTU | 42000 btu |
| Generator | N/A |
| Number of Awnings | 1 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 4YDF30127EE780863 |
Alpine 3010RE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


