Used 2014 Jayco White Hawk 27DSRL Travel Trailer
The 27DSRL White Hawk travel trailer by Jayco offers a rear living area and single slide.
Stepping inside the rear of the travel trailer, there are two lounge chairs and an end table. The slide has a sofa and dinette. Along one wall you will find an entertainment center. The opposite side of the travel trailer has a double kitchen sink, three burner range, microwave, and refrigerator.
Inside the bathroom you will find a sink, medicine cabinet, corner shower, toilet, and linen cabinet.
The front bedroom has a comfortable queen bed and two wardrobes, one on either side of the bed.
You can even choose a few options, such as a hide-a-bed and free-standing table and chairs.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# 2685
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 630 lbs |
| GVWR | 7500 lbs |
| Dry Weight | 5355 lbs |
| Cargo Capacity | 2145 lbs |
| Fresh Water Capacity | 47 gals |
| Grey Water Capacity | 31 gals |
| Black Water Capacity | 31 gals |
| VIN | 1UJBJ0BP7E14B0307 |
White Hawk 27DSRL Reviews
-
Excellent bathroom space
2016 White Hawk 27DSRL
What I liked most: This bathroom has a large shower, lots of storage and a good sized sink. The double slide has mostly kitchen appliances which makes it a convenient.
What I'd improve: The option to install a larger tv would be nice.11 years ago | Nate T. from Midland, MI -
You will want to wake up in this
2016 White Hawk 27DSRL
What I liked most: The bathroom had lots of mirrors, which makes it easier to get ready in the morning. The bedroom felt like it has extra storage space. The bathroom had a porcelain toilet which was nice than the plastic ones in some other bathrooms.
Having a full slide made the room feel bigger.
What I'd improve: I personally am not a fan of needing to walk through the bathroom to get the the living room or bedroom.11 years ago | Nate T. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


