Used 2014 Jayco Precept 31UL Motor Home Class A
The Precept 31UL motor home by Jayco offers a rear bedroom and triple slides.
As you enter the 31UL, to the left is a refrigerator and pantry. On the right of the entrance is a dinette slide. On the opposite side you will find a slide with a hide-a-bed, three burner range, lots of counter space and a double kitchen sink.
The bathroom offers a private toilet are with a sink and medicine cabinet. Across the hall you will find the shower.
The rear bedroom has a queen bed slide and nightstands on either side of the bed. You will also find a wardrobe and a TV cabinet with drawers.
There are plenty of overhead cabinets throughout the 31UL, as well as exterior storage. You can even enjoy the outside entertainment center.
If you like, you can choose an optional 12 cu. ft. refrigerator in place of the 8 cu. ft. refrigerator.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# P6822C
Chassis: Ford
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 72 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 19.5 |
| Furnace BTU | 31000 btu |
| Miles | 42880 |
| Engine | Triton 6.8L V-10 |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F65F5DYXE0A05623 |
Precept 31UL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


