Used 2014 Forest River RV V-Cross Vibe 6504 Travel Trailer
The V-Cross Vibe 6504 6500 Series travel trailer by Forest River offers a single slide and a v-nose.
To the right of the entrance you will find a bathroom with a toilet, neo-angled shower, sink, and medicine cabinet.
The slide offers a u-dinette with bunk beds, which provide additional sleeping space for your family. On the opposite side of the trailer there is a sink, two burner range, and refrigerator.
Along the rear of the trailer you will find a comfortable queen bed and a wardrobe next to the bed.
Outside there is a large storage area and an outside shower.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# UT600204
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 9 ft 5 in |
| Hitch Weight | 312 lbs |
| GVWR | 4712 lbs |
| Dry Weight | 3284 lbs |
| Cargo Capacity | 1428 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 4X4TVCW19E5103132 |
V-Cross Vibe 6504 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


