Used 2014 Forest River RV Rockwood Freedom Series 2560G Folding Pop-Up Camper
A large u-shaped dinette is the highlight of the Rockwood Freedom 2560G folding pop-up camper from Forest River.
The front king and rear queen tent end beds help open up space inside this pop-up camper.
Lots of cabinets are included throughout the Rockwood Freedom 2560G. An optional heater could be included in a front corner cabinet.
The back wall holds the single slide out which houses a 72 x 50 u-shaped dinette with a water heater under a corner seat. The rear corner holds a porta potty and a shower.
Across, along the entry wall, you will find a swing galley with a three burner stove top, single bowl sink and optional refrigerator.
Outside you will find an RVQue gas grill.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# 9003
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 19 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Ext Height | 4 ft 9 in |
| Hitch Weight | 249 lbs |
| GVWR | 3230 lbs |
| Dry Weight | 2364 lbs |
| Cargo Capacity | 866 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Tire Size | 13 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| AC BTU | 11000 btu |
| VIN | 4x4cfm513ed289003 |
Rockwood Freedom Series 2560G Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


