Used 2014 Coachmen RV Leprechaun 319DS Ford 450 Motor Home Class C
NO HIDDEN FEES EVER!! NO DEALER FEES!!
Leprechaun Class C Motor Home w/Rear Queen Bed w/Nightstand & Wardrobe, Slideout Wardrobe, Angle Shower, Private Toilet Area w/Vanity & Sink, Med. Cabinet, Refrigerator, 3 Burner Range, Microwave Above, Dbl. Kitchen Sink, Overhead Storage, 40" LCD TV Lift, U-Dinette & Sofa Slideout w/Overhead Above Sofa, Front Bunk Over Cab Area, and Much More!
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $10,000
Sale Price: $39,995
Stock# U87444
Chassis: Ford 450
Exterior Color: Standard, Partial, Harbor Mist
Interior Color: Copper Geo, Redwood, Zanzibar
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Copper Geo, Redwood, Zanzibar |
| Exterior Color | Standard, Partial, Harbor Mist |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 12133 lbs |
| Cargo Capacity | 2367 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 47250 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford 450 |
Leprechaun 319DS Ford 450 Reviews
-
A GREAT SENIORS COACH
2016 Leprechaun 319DS Ford 450
What I liked most: We love this coach and all the extras the only downside is the Ford V10 gas mileage. We previously owned a Coachmen Freelander on a Chevy chassis a 28QB which we drove from Maine to Alaska and back 13,000 miles NO PROBLEMS OR ISSUES and averaged 11.5 MPG. This new 2016 Leprechaun 319DS we drove to Big Bend National Park in Texas and back to Maine 8000 miles and averaged 8.5MPG big difference. We really like the upgrades on this coach and the way it's laid out and we haven't had any issues or problems. We are planning another Maine to Alaska trip this summer.
What I'd improve: If I had a choice I would prefer it on a Chevy chassis. It also would be nice if it had a outside temperature gauge and a on board computer that calculates gas mileage like the Chevy does. Climate control in the cab would be helpful to regulate the temp hot or cold.11 years ago | Don M. from Hollis, ME
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


