Used 2014 Coachmen RV Freelander M-29 QB FORD E450 Motor Home Class C
FALL CAMPING SEASON IS HERE! DISCOUNTED FOR FINANCING WITH US! CALL TODAY (480) 894-1267
2014 M-29 QB FORD E450 Features and Options
Coachmen Freelander Class C Motor Home w/Rear Queen Bed w/Storage Both Sides of Bed, Overhead Cabinet, Private Toilet Area w/Sink & Med. Cabinet, Angle Shower, Refrigerator, Pantry, Dbl. Kitchen Sink, Counter Space, Slideout 3 Burner Range & Sofa w/Overhead Storage, Booth Dinette, 57 x 95 Bunk Over Cab Area and Much More! Available Options May Include: Chevy 4500 Chassis, 24" LCD TV.
What Our Customers Are Saying
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Blue Compass RV
Location: Surprise AZ
Stock# UT360295
Location: Surprise AZ
Stock# UT360295
Chassis: Ford 450
Stock# UT360295
Chassis: Ford 450
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2014 M-29 QB FORD E450 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 29 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 78775 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford 450 |
| VIN | 1FDXE4FS5DDA72287 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


