Used 2014 Coachmen RV Freelander 26QB Ford 450 Motor Home Class C
View all Freelander Floorplans
2014 26QB Ford 450 Features and Options
Coachmen Freelander Class C Coach w/Rear Queen Bed w/Overhead Storage, Wardrobe, Angle Shower, Pantry, Private Toilet Area w/Sink & Med. Cabinet, Dbl. Kitchen Sink, 3 Burner Range w/Microwave Above & Sofa Slideout, Booth Dinette & 57x95 Bunk Over Cab And Much More! Available Options May Include: Chevy 4500 Chassis, 24" TV.
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Sale Price:
$40,990
Broadmoor RV
Location: Pasco, WA
Stock# 263025
Location: Pasco, WA
Stock# 263025
Chassis: Ford 450
Stock# 263025
Chassis: Ford 450
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2014 26QB Ford 450 Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 43000 |
| Engine | 6.8L V10 |
| Chassis | Ford 450 |
| VIN | 1FDXE4FS7DDA39551 |
For more information
Contact Us
Freelander 26QB Ford 450 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


