Used 2014 Coachmen RV Clipper Ultra-Lite 16FB Travel Trailer
"AS IS" COME HAVE A LOOK
This Clipper ultra lite travel trailer model 16FB by Coachmen RV has just the right conveniences to take your camping to the next level. As you enter the travel trailer you will see that it provides everything you need and more.
There is a double bed up front with storage at the head of the bed and above in the overhead storage cabinets. Sit comfortably at the 32 x 72 booth dinette for meal times plus there is even more storage above.
Cook meals and snacks in the kitchen with the convenience of a two burner range and sink for easy cleanup. The rear corner private tub/shower and toilet make it easy to stay clean and refreshed while you are away from home.
Storage is not a problem with all the overhead cabinetry, rear wardrobe, and pantry too!
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Stock# GNC33488AA
| Sleeps | 3 |
| Length | 18 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Hitch Weight | 318 lbs |
| GVWR | 3538 lbs |
| Dry Weight | 2503 lbs |
| Cargo Capacity | 1018 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| VIN | 5ZT2CWEC4E5102609 |
Clipper Ultra-Lite 16FB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


