Used 2014 Coachmen RV Apex Ultra-Lite 20RBX Expandable
1 year RV Complete Included With 14 Nights of Camping on US!
Step into this 20RBX Apex ultra lite travel trailer by Coachmen RV featuring a large side-out which makes the entire unit quite spacious inside. As you enter the model you are greeted by a large slide-out u-shaped dinette and sofa with overhead storage along with a front queen expandable tent bed immediately to your right. There is also a corner wardrobe with an entertainment center above. In the kitchen you will find all the amenities you need to prepare and serve your family's favorite meals. There is a convenient double kitchen sink, 3 burner range with microwave, refrigerator, and pantry for kitchen storage. Tucked in the rear corner of the unit is a complete full bath including an angled shower, toilet and sink. There is a step up to the second queen expandable tent bed and wardrobe nearby for all your storage needs and much more!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# UT280262
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 3 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 10 in |
| Hitch Weight | 560 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4110 lbs |
| Cargo Capacity | 1890 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| VIN | 5ZT2CXJB6EA003817 |
Apex Ultra-Lite 20RBX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


