Used 2014 Airstream Interstate Lounge 3500 Motor Home Class B
"Adventure Awaits—with Special Financing Discounts at Blue Compass RV!"
2014 3500 Features and Options
The Interstate lounge motor home by Airstream offers swivel seats and a removable table.
On one side of the motor home you will find a sink, two burner range, and seat with a removable table in front of the seat. Along the rear wall there is a lounge. The opposite side of the motor home has an ottoman, wardrobe, and a wet bath with sink and shower.
What Our Customers Are Saying
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Blue Compass RV
Location: Auburn Hills MI
Stock# UM280301
Location: Auburn Hills MI
Stock# UM280301
Chassis: Sprinter 3500 Series
Stock# UM280301
Chassis: Sprinter 3500 Series
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2014 3500 Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 23 ft |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 8860 lbs |
| Cargo Capacity | 2286 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 15 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 53577 |
| Engine | Mercedes-Benz 3.0L |
| Chassis | Sprinter 3500 Series |
| VIN | WD3PF4CD3E5918557 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


