Used 2014 Airstream Interstate Interstate Ext Lounge Motor Home Class B - Diesel
View all Interstate Floorplans
2014 Interstate Ext Lounge Features and Options
The Interstate Ext lounge motor home by Airstream offers four swivel chairs and a removable table.
On one side of the motor home there is a sink, two burner range, and additional seat. The rear lounge also converts into a comfortable bed. The opposite side of the motor home has an ottoman, wardrobe, and a wet bath with a sink and shower.
What Our Customers Are Saying
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Blue Compass RV
Location: Airstream of San Diego
Stock# CM21000088
Location: Airstream of San Diego
Stock# CM21000088
Chassis: Sprinter 3500
Stock# CM21000088
Chassis: Sprinter 3500
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2014 Interstate Ext Lounge Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft 5 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9087 lbs |
| Cargo Capacity | 1943 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 15 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 55877 |
| Engine | Mercedes 3.0L V-6 |
| Chassis | Sprinter 3500 |
| VIN | WD3PF4CD6D5788076 |
For more information
Contact Us
Interstate Interstate Ext Lounge Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


