Used 2014 Airstream Interstate Interstate Ext Lounge Motor Home Class B - Diesel
View all Interstate Floorplans
2014 Interstate Ext Lounge Features and Options
The Interstate Ext lounge motor home by Airstream offers four swivel chairs and a removable table.
On one side of the motor home there is a sink, two burner range, and additional seat. The rear lounge also converts into a comfortable bed. The opposite side of the motor home has an ottoman, wardrobe, and a wet bath with a sink and shower.
What Our Customers Are Saying
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Contact us for price
Craig Smith RV
Location: Galion
Stock# U1064
Location: Galion
Stock# U1064
Chassis: Sprinter 3500
Exterior Color: JJet Black, Brilliant Silver M
Interior Color: Onyx, Light Camel, Black Ultra
Stock# U1064
Chassis: Sprinter 3500
Exterior Color: JJet Black, Brilliant Silver M
Interior Color: Onyx, Light Camel, Black Ultra
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2014 Interstate Ext Lounge Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 24 ft 5 in |
| Ext Width | 6 ft 8 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Onyx, Light Camel, Black Ultra |
| Exterior Color | JJet Black, Brilliant Silver M |
| GVWR | 11030 lbs |
| Dry Weight | 9087 lbs |
| Cargo Capacity | 1943 lbs |
| Fresh Water Capacity | 32 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 15 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 106647 |
| Engine | Mercedes 3.0L V-6 |
| Chassis | Sprinter 3500 |
| VIN | WD3PF4CD0D5813487 |
For more information
Contact Us
Interstate Interstate Ext Lounge Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


