Used 2014 Airstream Classic 31 Travel Trailer
The Classic 31 travel trailer by Airstream offers a rear bedroom.
To the right of the entrance you will find a writing table with chair. Along the front wall there is a comfortable lounge.
The galley has a double kitchen sink, three burner range, and extra counter space on one side of the trailer. The opposite side has a dinette, LED TV, and a refrigerator.
In the bathroom you will find a shower, sink, and toilet.
The rear bedroom offers a queen bed with wardrobes on either side of the bed. In the bedroom you can also choose an optional LED TV. Just outside of the bedroom there is a linen closet and a large wardrobe.
You can choose a few options such as twin beds in place of the queen bed, and a free-standing table and chairs in place of the dinette.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Stock# CT21000059
| Sleeps | 6 |
| Length | 31 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 8 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Hitch Weight | 805 lbs |
| GVWR | 10000 lbs |
| Dry Weight | 7254 lbs |
| Cargo Capacity | 2746 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| VIN | 1STEBYR28EJ530478 |
Classic 31 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


