Used 2013 Winnebago View 24M Motor Home Class C - Diesel
" CLASS C DIESEL MOTORHOME " Find YOUR Adventure!
View all View Floorplans
2013 24M Features and Options
Winnebago View Class C Diesel Coach w/Rear Full Bath Including: Shower, Toilet, Sink w/Overhead & Wardrobe, Sliding Door, Pantry, Refrig., BenchMark Dinette & Comfort Sofa/Sleeper Slideout, Pedestal Table, Front Overhead 49" x 75" Bed, 26" LCD TV, Dbl. Kitchen Sink, 2 Burner Cooktop, and Much More! Available Options May Include: Front Overhead Storage Cabinet.
What Our Customers Are Saying
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Campers Inn
Location: Johnstown CO
Stock# 111652X
Location: Johnstown CO
Stock# 111652X
Chassis: Dodge Sprinter
Stock# 111652X
Chassis: Dodge Sprinter
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 24M Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 24 ft 6 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Miles | 48598 |
| Engine | 3.0L Mercedes Benz |
| Chassis | Dodge Sprinter |
| VIN | WDAPF4CC2C9516311 |
For more information
Contact Us
View 24M Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


