Used 2013 Winnebago Via 25R Motor Home Class A - Diesel
LESS THAN 64,000 MILES
View all Via Floorplans
2013 25R Features and Options
Winnebago Via Class A Diesel Coach w/Rear Full Bath Including Shower, Toilet & Sink, Sliding Door, 32" LCD TV, Wardrobe/Pantry/Refrigerator, Queen Bed/Hutch/Sofa & 2 Tables (1 Movable) Slideout, 2 Burner Cooktop, Round Kitchen Sink, Overhead Cabinets and More! Available Options May Include: Studio/Loft Bed 49" x 73" Above Cab Area.
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Crestview RV
Location: North Austin - Georgetown
Stock# B4256
Location: North Austin - Georgetown
Stock# B4256
Chassis: Sprinter F50
Exterior Color: WHITE
Stock# B4256
Chassis: Sprinter F50
Exterior Color: WHITE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 25R Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 33 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Miles | 61165 |
| Engine | 188 Hp 3.0L Mercedes |
| Chassis | Sprinter F50 |
| VIN | WDAPF4CA2C9516307 |
For more information
Contact Us
Via 25R Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


