Used 2013 Winnebago Journey 36M Motor Home Class A - Diesel
Winnebago Journey Class A Diesel w/Rear Queen Bed w/Nightstands Both Sides, Ward. Slideout, Chest of Drawers/26" LED TV/Bath Sink/Storage Closet/4 Door Refrig./Dbl. Kitchen Sink/3 Burner Range & Pull Out Island Counter & Sofa Full Wall Slide, 40" LCD TV, Rest Easy Sofa & Buffet w/Extendable Dining Table & Chairs Slideout, Bath w/Shower, Toilet & Sink and Much More! Avail. Options May Include: Extendable Sectional Dinette, Res. Refrig., Wash/Dryer, 32" LCD TV Above Cab.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# 13263
Chassis: Freightliner Maxum
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 32350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 95 gals |
| Grey Water Capacity | 61 gals |
| Black Water Capacity | 46 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Miles | 44831 |
| Engine | 360 Hp Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner Maxum |
| VIN | 4UZACVDT3DCFD1463 |
Journey 36M Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


