Used 2013 Winnebago Journey 34B Motor Home Class A - Diesel
Call us Today! (515) 280-1026
2013 Winnebago Journey 34B Diesel Class A Motorhome For Sale!
340HP Cummins Diesel
Freightliner Chassis
King Bed
Winnebago Journey Class A Diesel Coach w/Rear Wardrobe/Storage, Slideout Queen Bed w/Nightstands, Sliding Door Between Bedroom & Living Area, Bath w/Shower, Toilet &u Vanity w/Sink, Bedroom Chest of Drawers/Pantry/4 Door Refrig./3 Burner Range/Dbl. Kitchen Sink/Extendable Dining Table & Chairs w/Buffet Full Wall Slideout, Over Cab Storage, Extendable Sectional Comfort Sofa Sleeper and Much More! Avail. Options May Include: King Bed, Residential Refrig., Washer/Dryer, 2 Ottomans.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# UM31849
Chassis: Freightliner Maxum
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 29410 lbs |
| Fresh Water Capacity | 95 gals |
| Grey Water Capacity | 61 gals |
| Black Water Capacity | 46 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Miles | 77173 |
| Engine | 340 Hp Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner Maxum |
| VIN | 4UZACVDT5DCBZ5822 |
Journey 34B Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


