Used 2013 Winnebago Industries Towables Minnie 2201 DS Travel Trailer
Single Slide, Sleeps-4, Queen Bed, TV, Outside Griddle, Aluma Frame Super Strucuture, Fiberglass Exterior, Lite Weight Easy to Tow, Winnebago Quality!!
Winnebago MINNIE Travel Trailer w/Rear Corner Bath Including: Angle Shower, Linen Cabinet, Wardrobe, Sink w/Med. Cabinet Above & Toilet, Pantry, U-Dinette Slide, Refrigerator, 3 Burner Range w/Microwave Above, Dbl. Kitchen Sink, TV Cabinet, Front Queen Bed w/Shirt Wardrobe, Nightstand, Exterior Kitchen w/Stove, Sink & Refrig. and Much More! Available Options May Include: 26" LCD TV.
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 6167T
Exterior Color: White, Lemon, Lime
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 5 in |
| Exterior Color | White, Lemon, Lime |
| Cargo Capacity | 5500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 41 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| VIN | 54CAG0M20D1687685 |
Minnie 2201 DS Reviews
-
Lots of bathroom storage
2016 Minnie 2201 DS
What I liked most: The interior has a modern country feel. The bathroom has a huge wardrobe with lots of cabinets. Bathroom vanity has a little bit of counter space on either side of the sink.
What I'd improve: Move the reading light toward the front of the headboard in the master bedroom.11 years ago | Kevin W. from Midland, MI
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


