Used 2013 Winnebago Era 70A Motor Home Class B+ - Diesel
View all Era Floorplans
2013 70A Features and Options
Winnebago Era Class B Diesel Coach w/Rear Double Doors, Twin Beds 29"x75" w/Flex Bed (68"x75") Combined, Wardrobe, Round Sink, 2 Burner Cooktop, Bi-Fold Doors to Wet Bath Including: Toilet, Sink & Shower, Storage Cabinet, Refrigerator, Front 36" x 66" Sofa Bed, Sliding Side Door, Location for TV, Swivel Driver & Passenger Chairs w/Location for Pedestal Table, Overhead Cabinets and Much More!
What Our Customers Are Saying
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
MKP Motors
Location: Ramsey MN
Stock# C25-056
Location: Ramsey MN
Stock# C25-056
Chassis: Sprinter
Exterior Color: Silverstone, Saddle
Interior Color: Metro, Balance
Stock# C25-056
Chassis: Sprinter
Exterior Color: Silverstone, Saddle
Interior Color: Metro, Balance
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 70A Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 24 ft 1 in |
| Ext Width | 6 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 3 in |
| Interior Color | Metro, Balance |
| Exterior Color | Silverstone, Saddle |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 11030 lbs |
| Fresh Water Capacity | 34 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 10 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Miles | 64800 |
| Engine | 3L Mercedes Benz |
| Chassis | Sprinter |
| VIN | WDAPF4CC2D5744480 |
For more information
Contact Us
Era 70A Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


