Used 2013 Venture RV SportTrek 270VBH Travel Trailer
Single Slide SportTrek Travel Trailer, Rear Bath w/Lav., Toilet, Tub/Shower, Bed w/Bunk Above, Closet, Pantry, Refrigerator, 3-Burner Range, Dbl. Kitchen Sink, Entertainment Center, Queen Bed, Dbl. Closets, TV Mount, Sofa/Dinette Slide, Overhead Cabinets Throughout & Much More.
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 27291RA
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 660 lbs |
| GVWR | 6800 lbs |
| Dry Weight | 5380 lbs |
| Cargo Capacity | 1340 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| VIN | 4EZT1272XD8090437 |
SportTrek 270VBH Reviews
-
Great RV for family
2018 SportTrek 270VBH
What I liked most: Quality of craftsmanship; this our second camper that we have had. We really love our sporttrek 270vbh. I did my homework before buying and so far we have been pleased.
What I'd improve: Nothing; it pulls great with my half ton truck.9 years ago | Joe T. from San Antonio, TX
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


