Used 2013 Tiffin Motorhomes Phaeton 42 LH Motor Home Class A - Diesel
Discover the perfect blend of luxury and reliability with this immaculate 2013 Tiffin Phaeton 42LH, now available at Kitsap RV in Bremerton, WA. With just 59,230 miles, this beautifully maintained Burgundy motorhome is ready to elevate your travel adventures. This motorhome is on a Freightliner tag axle chassis with a Cummins ISL 400HP diesel engine. Convenience is also having a 10,000 lb. trailer hitch capacity to bring your favorite vehicle along with you! How much do people love the Phaeton? Visit Kitsap RV today at 360-377-0207 and start your journey in the 2013 Tiffin Phaeton 42LH!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $4,000
Sale Price: $145,991
Stock# 6888
Chassis: Freightliner
Exterior Color: Burgundy
Interior Color: Brown
| Sleeps | 2 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 84 ft |
| Interior Color | Brown |
| Exterior Color | Burgundy |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 44320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R22 |
| Generator | Onan 10K |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 59230 |
| Engine | Cummins ISL |
| Chassis | Freightliner |
| Horsepower | 400 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 272 in |
| Available Beds | 1 |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 35 |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| TV Info | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Angled |
| VIN | 4UZFCHCY0DCFA8260 |
Phaeton 42 LH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

