Used 2013 Tiffin Motorhomes Phaeton 40 QBH Motor Home Class A
Quad Slide Phaeton Class A Diesel Coach w/Rear Full Bath Including Closet, Toilet, 36" Shower, Sink, Overhead Storage, Slideout Dresser/32" TV/Hamper, Queen Bed Slide w/Nightstands, 32" TV, 1/2 Bath, Res. Refrig., Booth Dinette & 74" Sofa Bed Slide, 68" Sofa Bed w/Overhead Cabinet/3 Burner Range w/Convection Micro. & Double Kitchen Sink Slide and Much Much More! Available Options May Include: 37" LCD TV Above Cab, 32" LCD Ext. TV, Gas/Elec. Refrig., Washer/Dryer, King Bed.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# UM52739
Chassis: Freightliner
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 36 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 35320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5 |
| Miles | 70583 |
| Engine | Cummins ISC 380 Hp |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 4UZACHBS3DCFJ0354 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


