Used 2013 Tiffin Motorhomes Allegro RED 38 QRA Motor Home Class A - Diesel
View all Allegro RED Floorplans
2013 38 QRA Features and Options
Tiffin Allegro RED Class A Diesel Coach w/Rear Full Bath Including: Closet, Corner Vanity w/Sink, Toilet, 36" Angled Shower, Bed Slide w/Nightstands, Slideout Bank of Drawers w/Overhead Storage & TV, 1/2 Bath, TV in Living Area, Dbl. Kitchen Sink/Range & 68" Sofa w/Overhead Storage Slideout, Free Standing Dinette w/Comp. Workstation./2-Door Refrig./Pantry Slideout and Much More!
What Our Customers Are Saying
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
General RV- SUSPENDED PER BILLING
Location: Birch Run, MI
Stock# 319441
Location: Birch Run, MI
Stock# 319441
Chassis: Freightliner RED
Stock# 319441
Chassis: Freightliner RED
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 38 QRA Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 4 |
| Length | 38 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 29500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 275/80R22.5 |
| Generator | Onan QG 8000 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 58737 |
| Engine | 340 Hp Cummins ISB |
| Chassis | Freightliner RED |
| VIN | 4UZAB2DT4DCFH0371 |
For more information
Contact Us
Allegro RED 38 QRA Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
U Shaped Dinette Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


