Used 2013 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 45 LP Motor Home Class A - Diesel
Tiffin Allegro Bus Class A Diesel Coach w/Rear Closet w/Shelf & Hanging Rod Below, Cabinets, Washer/Dryer, Walk-Thru Bath w/Angle Shower, Toilet & Sink, Overhead Cabinets, Queen Bed Slide w/Nightstands, Overhead Slideout w/Drawers Below & TV, 1/2 Bath w/Sink, 4 Door Refrig./Booth Dinette & Sofa Bed w/LCD TV Slideout, TV Above Cab Area, Dbl. Kitchen Sink/3 Burner Range/Counter Space w/Overhead Cabinets/Microwave & Chaise Sofa Bed Slide & Much More! Avail. Options May Include: King Bed & More!
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Stock# 115011C
Chassis: Powerglide
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 51300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Miles | 47931 |
| Engine | Cummins ISL 450 Hp |
| Chassis | Powerglide |
| VIN | 5VBBA87A5DA115011 |
Allegro Bus 45 LP Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


