Used 2013 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 43 QGP Motor Home Class A - Diesel
View all Allegro Bus Floorplans
2013 43 QGP Features and Options
Quad Slide Tiffin Allegro Bus Class A Diesel Coach w/Rear Full Bath Including Closet, Shower, Lav. & Toilet, Slideout King Bed w/Nightstand, Slideout Drawers w/32" LCD TV & Storage Above, 1/2 Bath, 37" LCD TV /Pantry, Residential Refrig./Booth Dinette & Sofa Bed Slide, 37" LCD TV Above Cab Area, Side Cab Front Cabinets, 74" Sofa/Range/Microwave & Dbl. Sink Slide, Booth Dinette & Sofa Bed & More!
What Our Customers Are Saying
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
General RV- SUSPENDED PER BILLING
Location: Salt Lake City, UT
Stock# 337829
Location: Salt Lake City, UT
Stock# 337829
Chassis: Freightliner
Stock# 337829
Chassis: Freightliner
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 43 QGP Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 50900 lbs |
| Fresh Water Capacity | 90 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 295/80R |
| Generator | Onan 10000 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 40873 |
| Engine | Cummins ISL 450 Hp |
| Chassis | Freightliner |
| VIN | 5VBBA87A1DA114793 |
For more information
Contact Us
Allegro Bus 43 QGP Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


