Used 2013 Tiffin Motorhomes Allegro Breeze 32 BR Motor Home Class A - Diesel
View all Allegro Breeze Floorplans
2013 32 BR Features and Options
Tiffin Allegro Breeze Class A Diesel Coach w/Rear Queen Bed w/Closet/Nightstands, Linen Cabinet, Small Closet, Shower, Private Toilet Area w/Vanity & Sink, TV in Living Area, Round Kitchen Sink/Range w/Microwave & 68" Sofa Bed Slide w/Overhead Storage, Side Overhead Storage in Cab Area, U-Shaped Dinette/Refrigerator & Pantry Slide and Much More! Available Options May Include: TV Above Cab Area, Bedroom TV & Tile Floor in Bedroom.
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Price:
$60,975
You Save: $4,000
Sale Price: $56,975
You Save: $4,000
Sale Price: $56,975
PleasureLand RV
Location: Ramsey, MN
Stock# 662-25B
Location: Ramsey, MN
Stock# 662-25B
Chassis: Powerglide
Stock# 662-25B
Chassis: Powerglide
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 32 BR Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 4500 lbs |
| GVWR | 23500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 265/70R 19.5 |
| Miles | 51730 |
| Engine | Navistar MaxxForce 7 |
| Chassis | Powerglide |
| VIN | 5VBRC93A5DA114879 |
For more information
Contact Us
Allegro Breeze 32 BR Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


