Used 2013 Tiffin Motorhomes Allegro Breeze 32BR#2 Motor Home Class A - Diesel
2013 32BR#2 Features and Options
Tiffin Allegro Breeze Class A Diesel Coach w/Rear Queen Bed w/Closet/Nightstands, Linen Cabinet, Small Closet, Shower, Private Toilet Area w/Vanity & Sink, TV in Living Area, Round Kitchen Sink/Range w/Microwave & 68" Sofa Bed Slide w/Overhead Storage, Side Overhead Storage in Cab Area, U-Shaped Dinette/Refrigerator & Pantry Slide and Much More!
What Our Customers Are Saying
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
General RV- SUSPENDED PER BILLING
Location: Jacksonville, FL
Stock# 329473
Location: Jacksonville, FL
Stock# 329473
Chassis: Powerglide
Stock# 329473
Chassis: Powerglide
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 32BR#2 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 4500 lbs |
| GVWR | 23500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 265/70R 19.5 |
| Generator | Onan 6000QD |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Navistar MaxxForce 7 |
| Chassis | Powerglide |
| VIN | 5VBRC93A2DA114760 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


