Used 2013 Tiffin Motorhomes Allegro Breeze 28 BR Motor Home Class A - Diesel
"The Road Awaits: Enjoy Free Camping and 1 Year RV Complete with Your New RV!"
View all Allegro Breeze Floorplans
2013 28 BR Features and Options
Allegro Breeze Class A Diesel by Tiffin Motorhomes w/Rear Queen Bed w/Nightstands & Closets Both Sides of Bed, Shower & Private Toilet Area w/Vanity & Sink, Pantry, Refrigerator, LCD TV in Living Area, Round Kitchen Sink/3-Burner Cooktop & 68" Sofa Bed Slide w/Overhead Cabinets, U-Shaped Dinette Converts to Bed w/Overhead Cabinet, and Much More! Available Options May Include Tile Flooring in Bedroom, LCD TV in Bedroom & Above Cab Area.
What Our Customers Are Saying
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Blue Compass RV
Location: Buffalo NY
Stock# UM21690
Location: Buffalo NY
Stock# UM21690
Chassis: Powerglide
Stock# UM21690
Chassis: Powerglide
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 28 BR Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 4000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 265/70R19.5 |
| Miles | 56000 |
| Engine | Navistar Maxxforce 7 |
| Chassis | Powerglide |
| VIN | 5VBRC93A9DA114576 |
For more information
Contact Us
Allegro Breeze 28 BR Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


