Used 2013 Tiffin Motorhomes Allegro Breeze 28 BR Motor Home Class A - Diesel
Diesel Pusher, Clean, 26,461 Miles
View all Allegro Breeze Floorplans
2013 28 BR Features and Options
Allegro Breeze Class A Diesel by Tiffin Motorhomes w/Rear Queen Bed w/Nightstands & Closets Both Sides of Bed, Shower & Private Toilet Area w/Vanity & Sink, Pantry, Refrigerator, LCD TV in Living Area, Round Kitchen Sink/3-Burner Cooktop & 68" Sofa Bed Slide w/Overhead Cabinets, U-Shaped Dinette Converts to Bed w/Overhead Cabinet, and Much More! Available Options May Include Tile Flooring in Bedroom, LCD TV in Bedroom & Above Cab Area.
What Our Customers Are Saying
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Blue Compass RV
Location: Reno NV
Stock# UM760123C
Location: Reno NV
Stock# UM760123C
Chassis: Powerglide
Stock# UM760123C
Chassis: Powerglide
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 28 BR Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 4000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 265/70R19.5 |
| Miles | 26461 |
| Engine | Navistar Maxxforce 7 |
| Chassis | Powerglide |
| VIN | 5VBRC93A8DA114892 |
For more information
Contact Us
Allegro Breeze 28 BR Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


