Used 2013 Tiffin Motorhomes Allegro 36 LA Motor Home Class A
Allegro Class A Motorhome w/Rear Full Bath Including: Shower, Toilet & Vanity w/Sink, Overhead Cabinet, Queen Bed Slideout w/Nightstands, Wardrobe w/Drawers Below, Lounge Chair/Chaise Sofa Bed w/Coffee Table & Booth Dinette Slideout, Dbl. Kitchen Sink, 3 Burner Range, Refrigerator, 1/2 Bath, LCD TV in Living Area, Overhead Storage Throughout and Much More! Available Options May Include: Combo Wash/Dryer, Fireplace Below TV, Freestanding Dinette, Driver Side Door, Tub
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# UM160515
Chassis: Ford
Exterior Color: 6 Full Body Paint Choices
Interior Color: Autumn, City Lights, Raven
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Autumn, City Lights, Raven |
| Exterior Color | 6 Full Body Paint Choices |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 24000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 70 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Tire Size | 255/80R22.5 GXRV |
| Engine | 6.8L V10 362 Hp |
| Chassis | Ford |
| VIN | 1F66F5DY8D0A01105 |
Allegro 36 LA Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


