Used 2013 Thor Motor Coach Palazzo 36 1 Motor Home Class A - Diesel
Palazzo Double Slide Class A Diesel Coach. Freightliner XCS chassis, Cummins ISB 300 HP engine, Allison MH2500 transmission, 10,000 trailer hitch, Dual A/C, 18 cubic foot Whirlpool residential refrigerator with ice maker and drop down bunk over front chairs. w/Rear Full Bath Including: Linen Cabinets, Vanity w/Sink, Overhead Cabinet & 32" x 32" Shower, Queen Bed Slide w/Nightstands, Slideout Chest of Drawers w/Closets & 26" LCD TV Above/Linen & Stacking Washer/Dryer/Pantry/Dream Booth Dinette & Hide-A-Bed Sofa Full Wall Slide, 32" LED TV in Living Area, Mudroom, Kitchen Sink, 3 Burner Range w/Whirlpool residential Microwave, Corian countertops,18 cubic foot Refrigerator and freezer with ice maker, 1/2 Bath w/Toilet & Sink, and Much More! Over Head Bunk Above Cab. Sleeps 8
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# CFG0483
Chassis: Freightliner XCS
Exterior Color: Cinnamon Shore, Galleria, Silv
Interior Color: Auburn Passage, Granite Hill,
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Interior Color | Auburn Passage, Granite Hill, |
| Exterior Color | Cinnamon Shore, Galleria, Silv |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 28000 lbs |
| Dry Weight | 28000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 95 gals |
| Grey Water Capacity | 43 gals |
| Black Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | 6000 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 72058 |
| Engine | 300 Hp ISB-XT |
| Chassis | Freightliner XCS |
| Horsepower | 300 hp |
| Fuel Capacity | 90 gals |
| Wheelbase | 242 in |
| Available Beds | 2 |
| Torque | 660 ft-lb |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32 X 32 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 104 |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| AC BTU | 27000 btu |
| Basement Storage | 170 cu. ft. |
| TV Info | 2 |
| Awning Info | 18 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 33000 lbs |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACJDTXDCFG0423 |
Palazzo 36 1 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


