Used 2013 Thor Motor Coach Four Winds 28Z Motor Home Class C
View all Four Winds Floorplans
2013 28Z Features and Options
Thor Motor Coach Four Winds Class C w/Rear Queen Bed Including Storage Cabinets Both Sides of Bed, Side Aisle Bath w/Shower, Toilet & Vanity w/Sink, Refrigerator, Slideout 3 Burner Range w/Microwave Above/Dbl. Kitchen Sink & Booth Dinette, Cab Over Bunk, Sofa & Much More!
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Optimum RV
Location: PA, Philadelphia
Stock# 5CR421
Location: PA, Philadelphia
Stock# 5CR421
Chassis: Ford E-450
Stock# 5CR421
Chassis: Ford E-450
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2013 28Z Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 26 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Miles | 35180 |
| Engine | Triton 6.8L V10 |
| Chassis | Ford E-450 |
| VIN | 1FDXE4FS5CDB35421 |
For more information
Contact Us
Four Winds 28Z Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


